Innowacyjność

Lifts4U

W dzisiejszym świecie coraz więcej pisze się i mówi na temat innowacyjnych urządzeń przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Lifts4U

Niedawno w Zurych zorganizowano Cybathlon, w którym wzięły udział osoby niepełnosprawne „piloci” wspierani przez zespoły techniczne z całego świata. Pomysłodawcą był profesor Robert Riener, który pod wpływem impulsu spowodowanego frustracją jaka wiąże się z brakiem odpowiednich urządzeń, które mogłyby pomóc osobom niepełnosprawnym w wykonywaniu ich codziennych zadań tj np:. pokonywanie schodów lub wzniesień (My do tego celu oferujemy między innymi platformy schodowe) zaiinnnicjował ów pomysł.

Zorganizowano sześć dyscyplin, w których wzięło udział 66- ść zespołów z ponad 20-stu krajów.

Jedną z konkurencji były wyścigi, w których uczestniczyli piloci z amputowanymi kończynami wspomaganymi przez protezy. Inną były zawody z wykorzystaniem protezy rąk. Jeszcze inne to wyścigi na wózkach czy przy użyciu egzoszkieletu takiego jak na zdjęciach poniżej.

Niektórzy zupełnie sparaliżowani piloci wzięli udział w specjalnie opracowanej  na potrzeby Cybathlanu gry komputerowej sterowanej za pomocą ludzkiego mózgu. Wykorzystana do tego celu została czapka pokryta elektrodami i kablami

Co było celem i sukcesem tego przedsięwzięcia?

Celem było wykorzystanie zawodów do pobudzenia innowacyjności i dyskusji na ten temat, pokazanie efektywnego sposobu rehabilitacji, ale przede wszystkim sukcesem tej inicjatywy byłoby gdybyśmy poprzez tego typu inicjatywy wyeliminowali uprzedzenia i zwiększyli akceptację oraz integrację osób niepełnosprawnych.

Dzięki tym zawodom mogliśmy zobaczyć jak ludzie i roboty mogą ze sobą współpracować. Brawo! Czekamy na więcej tego typu inicjatyw.

#likwidacja barier #niepełnosprawność #ReWalk #egzoszkielet