loading

Krzesło przyschodowe- jego montaż, obsługa i ….


WSZYSTKO O KRZEŚLE PRZYSCHODOWYM

Kontynuując nasz ostatni artykuł na blogu dotyczący urządzeń, które mogą usprawnić życie osobie niepełnosprawnej, chcemy przybliżyć Wam zasady działania krzesła przyschodowego.

W przypadku takiego rozwiązania, cena jest w znacznym stopniu niższa, niż w przypadku platformy przyschodowej, ale rozwiązanie to przeznaczone jest dla osób, dla których wejście, czy zejście ze schodów jest nie lada wyzwaniem, osób starszych, poruszających się po powierzchniach płaskich, a mających trudności z wchodzeniem po schodach.

Czasami z uwagi na brak środków finansowych lub ograniczone miejsce na schodach krzesło przyschodowe wykorzystywane jest przez osoby poruszające się na wózkach, ale w takich przypadkach pamiętajmy, że musimy być na tyle sprawni, by przesiąść się z wózka na krzesło i odwrotnie, a na każdym przystanku będziemy mieć wózek, jeśli oczywiście przemieszczamy się przy jego pomocy.

KRZESŁO PRZYSCHODOWE – OBSŁUGA

Zasada działania krzesła przyschodowego jest bardzo intuicyjna i prosta.  Krzesło przyschodowe pozwala na pokonanie schodów prostych lub krętych w zależności od potrzeby. Obsługa krzesła odbywa się zdalnie za https://lifts4u.pl/krzeslo-schodowe/pomocą pilota lub po zajęciu pozycji do jazdy za pomocą przycisku (joysticka) na podłokietniku, który umożliwia sterowanie krzesełkiem nawet osobom z dysfunkcjami ruchu rąk. Ruch krzesła odbywa się dopóki „wydawane” jest polecenie jazdy – ciągłe przyciśnięcie joysticka lub przycisku na pilocie. W momencie puszczenia przycisku, krzesło natychmiast zatrzymuje się.

Jak wszystkie urządzenia dla niepełnosprawnych, również krzesełka schodowe posiadają szereg zabezpieczeń czyniąc je bardzo bezpiecznym w użytkowaniu. Tutaj należy wymienić krawędzie bezpieczeństwa czułe na nacisk w kilku ważnych punkach krzesła (podnóżek, boki krzesła). Urządzenie zabezpieczone jest rownież przed niepowołanym użyciem za pośrednictwem stacyjki. Tylko osoba mająca kluczyk może je uruchomić. Dodatkowo na krześle zamontowano pas bezpieczeństwa, który zapobiega zsunięciu się osoby korzystającej z windy.

Krzesło może zatrzymywać się w dowolnym miejscu toru jazdy, ale trzeba pamiętać, aby odesłać je do miejsca parkowania (na przystanek), gdyż tylko tam będzie ono miało możliwość ponownego naładowania dotychczas zużytej baterii. Krzesło samo sygnalizuje dźwiękiem o słabej baterii lub o niewłaściwym zaparkowaniu.

TOR JAZDY KRZESŁA PRZYSCHODOWEGO

Tor jazdy jest to konstrukcja nośna dla jeżdżącego urządzenia. Nie zajmuje on dużo miejsca na schodach i tym samym nie przeszkadza w komunikacji pozostałych mieszkańców. Wysokość toru jazdy jest mniej więcej na poziomie kolan. W zależności od ilości biegów schodowych oraz ich kształtu możemy wyróżnić tor prosty lub krzywoliniowy. Należy zauważyć, iż z uwagi na indywidualne podejście tor krzywoliniowy wykonany zostaje specjalnie pod dane schody, biorąc pod uwagę optymalne rozwiązania, tak by w jak najmniejszy sposób zmieniać otoczenie. Jeśli chodzi o parkowanie, to można tak ukształtować tor jazdy, by krzesło parkowało/zatrzymywało się poza ciągiem schodów np. obok schodów lub wjechało na górny podest, zajmując mniej miejsca i tym samym sprawić, aby  korzystająca osoba mogła łatwo usiąść lub z niego wstać.

Dzięki składanemu siedzisku i podnóżkowi urządzenie nie zajmuje wiele miejsca.

 KRZESŁO PRZYSCHODOWE – ZASILANIE

Krzesła te zasilane są z baterii prądu stałego (akumulatorów) zamontowanych na stałe przy krześle. Konieczne jest gniazdo zasilające, do którego za pomocą wtyczki należy włączyć zasilacz.

Akumulatory ładowane są gdy krzesło stoi na przystanku za pomocą ładowarki, dzięki czemu do pracy krzesła potrzebne jest gniazdko dostępne o mocy 230V. Ładowanie na przystankach następuje automatycznie.  W przypadku, gdy akumulator jest naładowany prąd nie jest pobierany.

Zasilanie zabezpieczone wyłącznikiem różnicowo-prądowym 25A 30mA oraz bezpiecznikiem przepięciowym B10.

MONTAŻ URZĄDZENIA

Montaż krzesła przyschodowego nie jest skomplikowany. Nie wymaga zbyt dużej ilości prac budowlanych oraz przeróbek istniejących ciągów schodów czy pomieszczeń. Instalacja urządzenia sprowadza się do zamontowania na schodach toru jazdy oraz wprowadzenia i wyregulowania krzesła. Tor jazdy mocowany jest zazwyczaj za pomocą uchwytów/stopek do stopni schodów, ale możliwe jest również mocowanie za pośrednictwem specjalnych uchwytów do ściany. Wszystko to uzależnione jest od indywidualnych warunków budowlanych.  W żadnym z tych przypadków montaż nie uszkadza konstrukcji schodów.

Przeciętny czas instalacji urządzenia uzależniony jest od długości oraz skomplikowania toru jazdy oraz od tego czy zachodzi potrzeba doprowadzenia zasilania w pobliże toru jazdy. Przeciętnie montaż trwa od 4 do 6 godzin. W każdym przypadku po zakończeniu instalacji, przeprowadzone zostaje szkolenie z zakresu bezpiecznej obsługi oraz przekazane zostają wszystkie niezbędne informacje z zakresu eksploatacji windy schodowej. Do każdego krzesła przygotowana zostaje dokumentacja techniczno ruchowa urządzenia.

Więcej informacji na temat obowiązujących przepisów oraz dokumentacji w kolejnych wpisach. Zapraszamy do uważnego śledzenia Naszego Bloga, gdzie umieszczamy niezbędne informacji z zakresu naszych urządzeń

Blogrealizacje

Comments are disabled.

Facebook Messenger
Rozmiar liter